Hiv Pozitif Saç Hastalarda Saç Ekini

hiv pozitif hastalarda saç ekimi

Hiv Pozitif Saç Hastalarda Saç Ekimi

Kişilerin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen saç dökülmesi ve kellik sorunu biyolojik ve genetik faktörler, bazı minerallerin eksiliğine bağlı olarak gelişebilir. Oldukça hassas olan saç kökleri vücutta ortaya çıkan rahatsızlıklardan etkilenmekte ve hatta bazı durumlarda saç dökülmesi çeşitli hastalıkların da belirtisi olarak değerlendirilmektedir.

Hiv pozitif hastalar da yoğun saç kaybı yaşayan hasta gruplarından biridir. Bu grup hastalarda saç dökülmesi stres ve psikolojik sebeplerle birlikte daha çok kullanılan ilaçların yan etkisi olarak görülebilmektedir.

Hiv Pozitif Saç Hastalarda Saç Ekimi

Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Lupus erythematousus, sekonder sifiliz, hypotiroidi, hyperioidi ile Hiv pozitif hastalar da yoğun saç kaybı yaşayan hasta grupları olarak bilinmektedir. Hiv pozitif hastalar da yoğun saç kaybı yaşayan hasta gruplarından biridir. Bu grup hastalarda saç dökülmesi stres ve psikolojik sebeplerle birlikte daha çok kullanılan ilaçların yan etkisi olarak görülebilmektedir. Yaşanan kronik hastalığın psikolojik baskısı nedeniyle Hiv pozitif olan hastalar sağlıklı bireylere göre saç kaybından daha çok etkilenebilmektedir.

 Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Hiv Pozitif Hastalarda Saç Ekimine Karar Vermeden Önce Neler Yapılmalıdır?

HİV pozitif hastalar, çoğunlukla hayatlarını bu hastalığa uygun olarak düzenleyerek yaşamaktadırlar çünkü hayatın olağan akışında bu hastalığı yakından ilgilendiren ve tedbir alınması gereken iğne yaptırmak, diş çektirmek gibi hastanın önlem alması gereken çok çeşitli durumlar mevcuttur. Kendilerini ve diğerlerini koruma konusunda yüksek bilinç sahibi olan Hiv pozitif saç ekimi tedavisinde dikkat edilmesi hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Hastanın bağışıklık sisteminin kontrol edilmesi gereklidir. Hiv hastalığı nedeniyle bağışıklık sisteminde oluşabilecek sıkıntılar hastayı takip eden doktor tarafından kontrol edilmeli ve saç ekim işlemi için mutlaka onay alınmalıdır.
 2. Saç ekim tedavisinin gerçekleştirileceği kliniğin hijyen koşulları konusunda bilgi edinilmesi gereklidir. Mümkünse özellikle Hiv pozitif hastalara hizmet veren ve bu konuda deneyim sahibi olan klinikler tercih edilmelidir.
 3. Operasyon sonrası olası enfeksiyonlar için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Saç ekimi yaptıran hastalar gibi Hiv pozitif hastalar da işlem sonrasında takip eden bir hafta boyunca evinde izole bir şekilde dinlenmeli ve enfeksiyon kapabileceği ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdır.

Hiv Pozitif Hastalarda Saç Ekim Öncesinde ve Sonrasında Alınması Gereken Tedbirler

 1. Saç ekim işlemi öncesinde ve sonrasında hijyen koşullarına her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gereklidir.
 2. Saç ekim işlemi öncesinde bağışıklık sisteminizi koruyun, herhangi bir rahatsızlık hissederseniz mutlaka doktorunuzu bilgilendirin ve gerekirse işlemi erteleyin.,
 3. Herhangi bir viral hastalığa maruz kapmamak için gerekli tedbirleri alın.
 4. Saç ekim işlemi sonrasında özellikle iyileşme döneminin ilk yedi günü dış dünya ile temasınızın minimum düzeyde tutulmasında fayda vardır.
 5. Düzenli uyku uyumaya ve bağışıklık sisteminizi etkileme olasılığına karşı alkol ve sigaradan uzak durmaya çalışın.

Türkiye’de her yıl pek çok yerli ve yabancı Hiv pozitif hastaya saç ekim tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlemler gerek ekibiyle gerekse donanım ve yüksek hijyen koşulları ile güvenilir klinikler olarak bilinmektedir.

Hiv Pozitif Hasta Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

,Hayatta yanlış bilinen doğrular vardır. Hiv pozitif virüsünden etkilenmiş kişilerin AİDS olduğu bilgisi de yanlıştır. Her hiv pozitif AİDS hastası değildir ve bulaştırıcı özelliği yoktur. Kısacası AİDS olmakla, hiv pozitif olmak aynı şeyler değildir. Çeşitli farkındalık çalışmaları yapılmasına rağmen, hiv pozitif hastalarına AİDS gözüyle bakılır ve toplum dışına itilirler. Sağlık kurumları, evrensel sağlık kuralları ve hasta hakları açısından bu hastalara bakmakla yükümlüdür. Bu bilgiler ışığında hiv pozitif saç ekimi konusunun ayrıntılarına geçebiliriz.

Hiv Pozitif Hasta Saç Ektirebilir mi?

Hiv pozitif hasta saç ekimi operasyonu yaptırabilir. Bunun için Türkiye’de klinikler mevcuttur. Ariana Hair’de bunlardan biridir. Ancak her hiv pozitif hasta bu tedaviye uygun değildir. Sebebi ise hiv pozitif hastanın bağışıklık sistemi, operasyon yapmaya uygun olmayabilir. Alınan tedbirler ve hijyenik cerrahi aletler açısından dikkat edilse de, bu tamamen hastanın mevcut bağışıklık sisteminin operasyona uygun olup olmadığıyla ilgilidir.

Hiv Pozitif Hastalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hiv pozitif teşhisi konmuş hasta bilinçli bir hastadır. Bu hastalar kendisini ve diğer insanları nasıl koruyacağına hakim olan hastalardır. Hastalıktan haberi olmayan kişiler ise operasyon esnasında uygulan testler sonucu hiv pozitif olduğu ortaya çıkarsa operasyon ertelenir. Testler sonucunda hiv pozitif olduğu ortaya çıkan hastalar için dikkat edilmesi gereken 3 temel kural vardır.

 1.  Hiv pozitif hastaların bağışıklık sistemi zayıftır. Cerrahi müdahaleye geçilmeden önce hastanın bağışıklık sistemi kontrol edilmesi gerekir. Risk teşkil eden bir durum söz konusuysa, operasyon ertelenir.
 2. Saç ekimi tedavisi bir cerrahi operasyondur. Dolayısıyla kan yoluyla bulaşan bir hastalık olan hiv pozitif hasta için hijyen kurallarına en üst noktada dikkat edilmesi gerekir.
 3. Operasyon esnasında iltihap kapma olasılığına karşı hasta maksimum seviyede korunmalıdır.

 Hastalar Saç Ekiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Hastalar Saç Ekiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Hiv pozitif hastalar, tedavi öncesi ve sonrasında hijyenine çok dikkat etmesi gerekir. Operasyon tarihine kadar bağışıklık sistemini düşürecek besinlerden ve içeceklerden uzak durmalı. Yine operasyon öncesi başka hastalık kapma olasılığına karşı kendini izole etmeli. Operasyon gerçekleşmişse yaraların iyileşme döneminde yine izolasyon şarttır. Eğer alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarını varsa kesinlikle bu alışkanlıklarını sonlandırmalı. Operasyonun geçekleşeceği kliniğin hijyenik koşulları hakkında bilgi talep etmeli.

Hiv Pozitif Hastaya Hangi Tedavi Yöntemi Uygulanır?

Hiv pozitif hastalarda saç dökülmesi yaygın görülen bir durumdur. Kullandıkları ilaçlar ve tedavi süreçleri bunun bir sebebidir. Sosyal yaşamını etkileyen bu durum, kişiyi strese sokar ve bu stres tedavi sürecini etkiler. Türkiye’de hiv pozitif hastalar için saç ekimi tedavisi için uygulanan yöntem fue yöntemidir. Kellik oluşan bölgeye uygulanan anestezinin ardından, enseden alınan saç kök ve telleri önceden belirlenmiş saç tasarımı çizgisine açılan kanallar üzerine yerleştirilerek gerçekleştirilir. En çok tercih edilen bu yöntem, anestezi dışında ağrısız ve acısız olarak bilinir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *