Table of Contents

Organik Saç Ekimi Süreçleri

Günlük hayatımızda birçok kişinin problem yaşadığı kellik ve saç seyrekliği sorununa doğal çözümler getiren uygulamaya organik saç ekimi denilmektedir. Bu uygulamada kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak, kök hücre elde edilir ve de saç olmayan bölgelere enjekte edilir. Bunun sonucunda da tamamen doğal yöntemler kullanılarak, saç diplerinde çok büyük oranda iyileşme sağlanmış olacaktır.

organik saç ekimi

Genel olarak baktığımız zaman saç ekiminde en önemli noktalardan biri ekilecek olan bölgenin ekim işlemine uygun olacak hale getirilmemesidir. Saç ekimi bir tür ekim işlemi olmaktadır. Bu durumda nakledilen saç kökleri ve de ekilecek olan lalan ne kadar kaliteli olursa, saç ekim işlemi de bir o kadar başarılı olmaktadır.

Organik saç ekimi yöntemlerinin sonuçlarında %90’lara kadar başarılı elde edilmektedir. Buna bağlı olarak, organik saç ekimi klasik yönteme oranla daha etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Free photo smiling awkward bald guy pointing up and laughing

 

Saç Ekim Öncesi

Organik saç ekimi işlemlerini yaptırmaya karar verdiniz ve işlem için gün saymamaya başladınız. İşte bu noktada organik saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler;

 • Uygulama yapılmadan en az 24 saat öncesinde sigara içmeyi bırakmalısınız. Aynı şekilde kahve tüketmemelisiniz. Bu durumda kafein içeren her türlü içecekten ve katı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Uygulama yapılmadan 7 gün öncesinden itibaren alkol dahil tüm zararlı maddelerden uzak durmalısınız.
 • Kronik bir hastalığınız varsa, kullandığınız ilaçlar konusunda mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Uygulama yapılmadan 15 gün önceden kan sulandırıcı ilaçlar, beta bloker özellikte olan ilaçlar, antidepresan özellikte olan ilaçlar ve MAO inhibitör ilaçlar bırakılmalıdır.
 • Uygulama öncesinde veya sonrasında saç veya saç derinize hiçbir madde sürmeyiniz.
 • Uygulama yapılmadan önce mutlaka saçınızı yıkayınız.
 • Uygulama sırasında aç olmayınız fakat çok tok da olmayınız.

Organik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 1. Son derece etkili ve başarılı sonuçlar ortaya çıkaran organik saç ekiminin birçok farklı aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalar sırası ile aşağıdaki gibidir.
 2. Hastaların kendi dokularından alınan yağ, kök hücreleri ile zenginleştirilmektedir. Bundan sonra da işlemin uygulanacağı alan son derece steril bir hale getirilmektedir. Elde edilen karışım deriye enjekte edilmektedir.
 3. Tüm bu işlemler sonrasında enjekte edilen bölge şişecek, dokular beslenecek sonrasında harika bir sonuç ortaya çıkması sağlanacaktır.
 4. Ekilecek olan alan işlem gördükten sonra saç hücreleri son derece dikkatli bir biçimde ekilmektedir.

Kök hücrelerinin ekimi sırasında dikkat edilecek olan en önemli unsur saçların açılı bir biçimde ekilmesi işlemi olmaktadır. Bununla amaçlanan çıkacak olan saç sayısı arttırmak hem de daha doğal görünümde olan bir saç elde etmek olmaktadır.

organik saç ekimi

Organik Saç Ekimini Önemi

Hastanın kendisinden alınan yağ ile hazırlanmış olan karışım dokuları sağlıklı bir şekilde besleyerek, saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu zemini hazırlamakta ve saç akim işleminin de kolay bir şekilde olmasına fayda sağlamaktadır. Bunun yanında kullanılan yaş kişinin kendi yağı olduğundan kimyasal hiçbir yola başvurulmadan son derece doğal bir şekilde beslenme işlemi yapılmaktadır. Bununla beraber daha canlı ve daha uzun süre kullanılacak olan bir saç için mutlaka organik saç ekimi yöntemine başvurmalısınız.

Genel olarak son teknolojik uygulamalar ile gerçekleştirilen bu yöntem son derece sağlıklı ve etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Klasik saç ekimi aşamalarında, sadece hastanın sağlıklı kıl kökleri hedef alınır ve greftler alınır sonra saçtan yoksun olan bölgeye nakledilir. Fakat bu bölgede saç kıllarının yeteri kadar beslenmemesinden dolayı kellik oluştuğu atlanmış olur.

Organik saç ekim yöntemleri ile saç derisi beslenir, yeni ekim yapılan saçların güçlü kalması sağlanır ve tutma oranlarının da yükseltilmesi hedeflenir. Kelleşen bölgenin içi boşaldığı için, saç hücrelerini besleyecek olan herhangi bir alan bulunmamaktadır. Bunun sonucunda da saçların tutunma olasılıkları düşecektir.

Klasik saç ekim yönetmelerinde çoğunlukla saç ekiminin kolaylaşması adına ekilecek bölgelere bazı kimyasal maddeler enjekte edilmektedir. Fakat organik saç ekim uygulamalarının hiçbir sürecinde kimyasal maddeler kullanılmamaktadır.

 Organik Saç Ekiminin Avantajları

Organik Saç Ekiminin Avantajları

Organik saç ekim yönteminde kullanım sağlanan kök hücre enjeksiyonu ile hastaya birçok faydalar sağlanmaktadır. Organik saç ekim yönteminin sağladığı avantajlar;

 • Organik saç ekim alanları daha verimli hale getirilmektedir.
 • Organik saç ekim işlemini daha da kolaylaştırılmaktadır.
 • Hiçbir kimyasal madde kullanmadan saç ekilecek olan alanda çalışma yapılması sağlanmaktadır
 • Yeni transferi sağlanan saç kökleri beslenerek, tutulma oranları artırılmaktadır.
 • Organik saç ekimi işlemi sonrasında %96’lara kadar olumlu sonuçlar ortaya çıkması sağlanır.
 • Organik saç ekimi sonrasında daha canlı, daha sağlıklı ve uzun ömürlü saçlar çıkması kolaylaşır.

Organik saç ekimi yönteminin en önemli avantajlarından biri de bölgesel yağlanma problemlerini ortadan kaldırmasıdır. Bu noktada kök hücreden zengin hale getirilmiş olan yağ enjeksiyonu için, kişinin bölgesel yağlanma sorunu yaşadığı alanlar hedef alınır. Erkeklerin özellikle karın, kalça, basen, göbek bölgelerinde bölgesel yağlanmalar çok fazla olmaktadır. Bu yöntem kişinin hem saçına hem de formuna çok farklı değişimler yaratmaktadır.

 Organik Saç Ekimi Sonrası

Organik Saç Ekimi Sonrası

Organik saç ekim yöntemi sonrasında iyileşme süreçleri çok kısa olmaktadır. Saç ekimi esnasında ortaya çıkan yaralar da çok çabuk iyileşmektedir. Bu yöntem ile dokulara verilen yağlı ve besleyici karışım derinizin çok çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Bunun yanında saç ekim öncesinde bölgenin yağlanması, tahriş olması ve kızarması kısmen de olsa önlenecektir.

 Yumuşak bir bölgeye yapılacak olan bu yöntem bu tip problemleri de engelleyecektir. Saç ekim işlem kanal açıldığı için bu tarz sorunlar mutlaka olacaktır fakat organik saç ekiminde bu sorunlar daha aza indirgenmektedir. Daha doğal bir görünümde olan canlı ve de kalıcı saçlar için organik saç ekim yöntemi en doğru tercih olmaktadır. Organik saç ekimi sonrasında dikkat edilecek olan bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Bunlar; 

 • Saç ekimi yapılan bölge üzerine 2 hafta boyunca asla yatmamalısınız.
 • Alım yapılmış olan ense alanlarına yatılabilir.
 • Saç ekimi bölgesinin yastık ve yorgan gibi materyaller ile temas etmesinden kaçınılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında ilk 2 hafta her çeşit spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • Doğal saç ekimi uygulamasından iki hafta sonra saçlarınızı makas ile kısaltabilirsiniz. Fakat diğer tıraşlar yapılmamakla beraber 45 gün beklenmesi gerekmektedir.
 • Uygulama yapıldıktan sonraki ilk hafta kan sulandırıcı ilaçlar, E vitamini gibi maddeler kullanılmamalıdır.
 • Bu işlem sonrasında saçlar yıkanırken daha nazik olunmalı ve kurularken de havlu kullanılmamalıdır.
 • Doğal saç ekimi yöntemi ile saçtan yoksun olan bölge verimli bir hale getirildiği zaman, cilt alt dokusunda da bazı süreçler yaşanmaktadır. Aslında bilinmesi gereken bu alanda saç dökülmesi yaşanmasının sebeplerinden birisi de kemiğe yaklaşmış olan saç derisi olmaktadır.
 • Bu durumda uygulanan yöntemde ilk baştaki hedef derinin alt kısmını yağlanmasını sağlamak olmaktadır. Bu hedefe ulaşan doğal saç ekim yöntemi kök hücreleri diğer başka yapılar ile birleştirerek, yeni hücre oluşumunu sağlar ve cilt altı dokusunu da son derece verimli bir hale getirilir.

Bu işlemde ekilen greftler, çıkış yerlerinde bulunan sağlıklı alanlarda olduğu gibi, yeni ortaya çıkan alanlarda da yaşamaya devam etmektedir. Bu işlem sonrasında kök hücrenin canlandırma mekanizması sayesinde çok güçlü bir şekilde çıkan saç kökleri, eski saçlardan daha gür ve de sağlıklı olmaktadır.